Garadnay Balázs atya „… és átölel Krisztus” című könyvéből idézett gondolatairól elmélkedjünk a mai napon:
„George Thomas plébánosról, aki New England-nak (az Amerikai Egyesült Államok Északnyugati Régiójának) egy kis városkájában szolgált, olvastam, az alábbi történetét.
Húsvét reggelén, amikor zsúfolt templomában felment a szószékre prédikálni, egy régi, rozsdás, rozoga madárkalitkát vitt magával és letette a szószék párkányára. Persze mindenki meglepődve nézte és kíváncsian várta, mi fog történni. A plébános elkezdte a prédikációt:
Amikor tegnap végig mentem a Fő utcán, szembe jött velem egy fiatal gyerek, kezébe lóbálta ezt a madárkalitkát és a kalitka alján három kis vadmadár lapult, reszketve a hidegtől és a félelemtől. Megállítottam a fiút és megkérdeztem:
– Mit viszel magaddal?
– Csak ezt a három vacak madarat – felelte.
– Aztán mit akarsz csinálni velük? – kérdezősködtem.
– Hazaviszem őket és szórakozom velük – felelte. – Feldühítem őket, kihúzom a tollaikat, egymás közötti viadalra uszítom őket. Élvezni fogom.
– De előbb-utóbb beleunsz majd. Utána mit csinálsz velük?
– Ó, van otthon két macskánk – mondta a fiú -, azok szeretik a madárhúst. Megetettem őket velük.
Hallgattam egy kicsit, aztán ismét megszólaltam:
– Fiam, mennyit kérsz a madarakért?
– Nem kellenek magának azok a madarak, Atya. Hiszen azok csak vacak szürke mezei madarak. Még énekelni sem tudnak. Még csak nem is szépek.
– Mennyit akarsz értük? – kérdeztem ismét.
A fiú végignézett rajtam, mintha megbolondultam volna, aztán megmondta az árát: tíz dollár. Kivettem a zsebemből a tíz dollárt, odaadtam a gyereknek. A fiú letette a kalitkát a földre és egy pillanat alatt eltűnt. Én aztán felemeltem a madárkalitkát, elvittem a közeli parkba, ott letettem, kinyitottam az ajtaját és szabadon engedtem a madarakat.
Miután Thomas plébános elmondta a kalitka történetét, mindjárt egy másik történetbe kezdett:
Egy nap a sátán és Jézus között párbeszéd folyt. A sátán épp az Édenkertből jött és büszkén dicsekedett:
– Az egész emberiséget a kezeim közé kaparintottam. Csapdát állítottam nekik, olyan csalétekkel, amelynek nem tudnak ellenállni. Mind az enyémek!
– Mit fogsz csinálni velük? – kérdezte Jézus.
– Szórakozni fogok velük. Megtanítom őket, hogyan házasodjanak és hogyan váljanak el egymástól; feldühítem őket, meg arra is megtanítom, hogyan gyűlöljék és kínozzák egymást; hogyan részegeskedjenek és kábítózzanak; arra, hogy fegyvereket és bombákat találjanak fel és öljék egymást. Nagyon fogom élvezni. – mondta a sátán.
– Mit csinálsz majd velük akkor, ha eleged lesz a játékból!
– Megölöm őket! – felelte a sátán.
– Mennyit kérsz értük? – érdeklődött tovább Jézus.
– Nem kellenek neked azok az emberek! Nem jók azok semmire! Megveszed őket, ők pedig gyűlölni fognak. Leköpnek, megátkoznak és megölnek. Nem kellenek ők neked!
– Mennyit kérsz? – kérdezte újból Jézus.
A sátán végignézett Jézuson és megvető gúnnyal mondta:
– A véredet, az összese könnyedet és az egész életedet!
Jézus így szólt:
– Megegyeztünk! – aztán kifizette az árát…
Ezzel George Thomas fogta a madárkalitkát és lement a szószékről.
Én pedig azon töprengek, mennyi alkalmunk van, hogy az emberek figyelmét a megvásárolható kalitkára irányítsuk: mennyi foglyot szabadíthatnánk ki azzal, ha rádöbbentenénk őket, hogy Jézus megváltott minket, meghalt értünk, hogy mi szabadok lehessünk a bűn és a sátán fogságától. Sok ilyen George Thomas kellene, aki hirdetné a visszanyert szabadságunkat!
Nyitott szemmel és szívvel kellene járnunk, hogy meglássuk az alkalmakat és megtegyük a szükséges lépéseket, hogy mi magunk is és embertársaink is merjenek irreális magasságokban gondolkodni és szárnyalni. Mert rabságunk véget ért. A szeretet feloldotta félelmeinket és visszaadta a reményünket.”